top of page
KC_manufaktura-36-1536x1024.jpg
KC_manufaktura-05-1536x1048.jpg
KC_manufaktura-35-768x1152.jpg

Łódź za 100 lat! - warsztaty dla dzieci i młodzieży

Good news! Formy Przekazu włączyły się w akcję "Kapsuła Czasu" i teraz wraz z zespołem mają Wam do zaproponowania pięć twórczych warsztatów!

 

Ad rem! Do 4 maja  br. na Rynku Włókniarek Łódzkich obok Manufaktury eksponowana jest „Kapsuła Czasu”. Jest to mobilna rzeźba, która we wnętrzu – „Sercu” - skrywa tysiące prac plastycznych i literackich. Ich autorami są dzieci i młodzież z całej Polski. Fundacja IDEANOVA, Urząd Miasta Łodzi oraz Formy Przekazu zapraszają do zapisów na bezpłatne e-warsztaty dla dzieci i młodzieży pn. „Łódź za 100 lat”. Warsztaty, które odbędą się w dniach 23-30 kwietnia są elementem ogólnopolskiej akcji społecznej zbierania materiałów do „Serca Kapsuły Czasu”. 

Zadaniem, które stanie przed uczestnikami wydarzenia, jest przedstawienie swojej wizji na temat tego, jak wyglądać będzie Łódź za sto lat. Dzieci i młodzież podczas e-warsztatów usłyszą jak przyszłość wyobrażali sobie mieszkańcy Europy na przełomie XIX i XX wieku, dowiedzą się jak ewoluowało łódzkie włókiennictwo, przemysł filmowy, miejski krajobraz i środowisko naturalne. 

Zapisy na warsztaty prowadzimy do 21 kwietnia pod adresem e-mail: sercekapsuly@ideanova.org.pl lub telefonicznie pod numerem 692 422 717 lub 664 969 900. Szczegółowy program warsztatów stanowi załącznik do pisma.

 

Warsztaty w trybie on-line podzielone są na pięć pokoi tematycznych do wyboru:
 

1. Łódź Włókiennicza – Czym jest współczesne włókiennictwo. Kamienie milowe włókiennictwa. Z jakich korzysta technologii? Zmiany w zakresie potrzeb, jakie zaspokaja ubranie. Jak Łódź stała się miastem włókienniczym? 

2. Łódź Filmowa – Jak robiono filmy 100 lat temu, jak tworzy się je dzisiaj, a jak to będzie wyglądało za 100 lat? Jakie są współcześnie wykorzystywane technologie do tworzenia filmów.

3. Łódź – a może będzie: tak! Miasto za 100 lat – Jak zmieniła się Łódź od momentu powstania? Jak budowano kiedyś, najwyższy budynek w mieście, jak podróżowano? Łódź na miarę najnowocześniejszego miasta świata!

4. Łódzkie ZOO - zwierzęta za 100 lat – Kiedy powstało pierwsze ZOO? Jak  zmieniało się na przestrzeni dziejów? W jaki sposób ogrody zoologiczne przyczyniają się do ratowania ginących gatunków? Historia ogrodów zoologicznych.

5. Tuwim ilustrowany za 100 lat - warsztaty dla przedszkolaków

Warsztaty teatralno-plastyczne z przedszkolakami, których celem jest stworzenie ilustracji do wierszy wybitnego łódzkiego poety - Juliana Tuwima.

6. Miejskie kolaże “Łódź za 100 lat" (warszt. otwarte, także dla osób z Ukrainy i innych krajów)

Celem warsztatów jest lepsze poznanie miasta, integracja dzieci i młodzieży polskiej z ich rówieśnikami z zagranicy, pobudzenie wyobraźni oraz dostarczenie ciekawej rozrywki poprzez wspólne tworzenie kolaży z elementami charakterystycznymi dla miasta Łodzi.

7. Autorski pomysł - Istnieje możliwość zaproponowania własnego tematu warsztatów, musi on jednak dotykać problematyki świata za 100 lat. Wybrany temat należy przedstawić pracownikom Fundacji odpowiednio wcześniej (minimum 30 dni przed terminem realizacji warsztatów). Po zaakceptowaniu programu, zostaną przeprowadzone unikatowe w swej treści i formie warsztaty.

Każdy z uczestników warsztatów, który przygotuje i wyśle swoją pracę w ramach akcji „Serce Kapsuły Czasu – Łódź za 100 lat” otrzyma certyfikat potwierdzający umieszczenie dzieła w Kapsule Czasu. Nauczyciele prowadzący uczniów otrzymają certyfikaty „Ambasadorów Serca Kapsuły Czasu”.  Z uwagi na ogólnopolski charakter przedsięwzięcia Fundacja IDEANOVA wystawia na życzenie zaświadczenia o wzięciu udziału w projekcie.


Prace w formie plików graficznych, tekstowych i video można przesłać poprzez bezpłatną aplikację “Kapsuła Czasu” (do pobrania w Sklepie Play oraz App Store) lub wysłać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.kapsulaczasu.org/wyslij-prace/. Każdy uczestnik, który chce aby jego praca znalazła się w Kapsule Czasu w formie oryginalnych dokumentów papierowych lub oryginalnych zapisów na nośnikach multimedialnych, proszony jest o wysłanie swojego dzieła pocztą na adres Fundacji IDEANOVA wraz formularzem. 

 

REGULAMIN 

FORMULARZ

45216821_2344629695551229_4227195228919955456_n.jpg

Adrian Krupa

Absolwent i dydaktyk Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureat Fashion Designer Award oraz Złotej Nitki. Jeden z najciekawszych projektantów młodego pokolenia. Odbył staż w Beirucie, gdzie poznał najnowsze tehnologie oraz materiały przyszłości.
 

warsztaty - Łódź Włókiennicza

za 100 lat

ja i dyplom love.jpg

Marta Pokorska-Jurek
koordynatorka łódzkich warsztatów,
Fundacja IDEANOVA

Specjalistka ds. PR i komunikacji. Autorka bajek i słuchowisk. Magister socjologii, absolwentka Total Design Management (Politechnika Warszawska) oraz Wzornictwa Przemysłowego w ASP w Łodzi. Laureatka Kultugrantów 2020 i 2021.

Prowadzi warsztaty dla dzieci, tworzy podcasty oraz zgłębia trendy designu.

warsztaty - Miejskie kolaże.
Łódź za sto lat

lil.jpg

Lilianna Szewczyk
wsparcie merytoryczne,
Łódzkie Centrum Wydarzeń

Choreograf, technik plastyk.
Ukończyła Akademię Muzyczną im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi z tytułem choreografa i kontynuowała naukę w zakresie produkcji teatralnej na Uniwersytecie Łódzkim. Od 2015 pracuje dla ŁCW, koordynując takie projekty jak: Łódź Stand-up Festiwal, Łódź Stand-up Challenge, Kultugranty, Kultugranty 2.0 oraz współpracuje z organizatorami takich projektów jak: PL Music Video Awards. Łódź Disco Fest oraz See Bloggers Łódź. Współpracuje ze szkołami tańca, jako instruktorka i animatorka kultury.

kontakt z instytucjami, wsparcie ze strony miasta

Agnieszka Cudek (2).jpg

Agnieszka Cudek
koordynatorka projektu „Kapsuła Czasu”, Fundacja IDEANOVA

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego. Swoją specjalizację zawodową uzupełniła w 2019 roku uczęszczając na studia podyplomowe z Public Relations, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

warsztaty - Jak przyszłość wyobrażali sobie mieszkańcy Europy na przełomie XIX i XX wieku

elzbieta.gorzka.kmiec.png

Elżbieta Gorzka-Kmieć

Instruktorka i reżyserka teatralna, autorka książek dla dzieci i scenariuszy. Prowadzi warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Laureatka wielu prestiżowych nagród i odznaczeń m.in. tytuł „Instruktora roku”(Ogólnopolski Konkurs „Bliżej Teatru”), przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została odznaczona tytułem „Zasłużona dla kultury polskiej” oraz otrzymała trzy Nagrody Ministra Edukacji Narodowej.

warsztaty - Tuwim ilustrowany za 100 lat

Dagna-Kidon.jpg

Dagna Kidoń

Absolwentka studiów magisterskich Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. 

Dodatkowo zajmuje się edukacją artystyczną, prowadzi warsztaty, spotkania i wykłady,

 a w 2019 roku była organizatorem I Festiwalu Spokoju, skupionego na prezentowaniu i doświadczaniu wartości judaizmu. 

Producentka filmowa, organizatorka i prowadząca warsztaty dla dzieci - także w języku angielskim i francuskim. 

warsztaty - Łódź Filmowa
- filmy z przyszłości

olkusz-krzysztof-lodz.jfif

Krzysztof Olkusz

Przewodnik miejski po Łodzi, animator kultury; wieloletni pracownik Muzeum Kinematografii w Łodzi, w którym prowadził m.in. warsztaty dla dzieci i młodzieży poświęcone historii Łodzi i kinematografii. Stały współpracownik Bałuckiego Ośrodka Kultury, dla którego realizował cykl wywiadów „Ciemna strona Bałut”. Współautor filmów poświęconych Łodzi pod tytułem "Absolutni Lodzermensche". Założyciel formacji kabaretowej Efemeryczne Hybrydy.

warsztaty - Łódź – a może będzie: tak! Miasto za 100 lat

piotr tomasik.jpg

Piotr Tomasik

Absolwent Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, zoolog, pasjonat i wieloletni pracownik łódzkiego Zoo.

warsztaty - Jak będzie wyglądało Łódzkie ZOO za 100 lat?

belka.png
bottom of page